Przygotuj się do podróży

Rzeczy, które warto jest rozważyć przed wybraniem się na pierwszą poważną wycieczkę motocyklem

A więc zdecydowałeś się wreszcie na długą wycieczkę motocyklem. Twoją pierwszą? Świetnie! Witamy w niekończącym się świecie podróży! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w pełni skorzystać z dziewiczej przejażdżki! Jednocześnie po nasze wskazówki mogą też sięgnąć weterani motocyklowych podróży.

ZANIM WYRUSZYSZ

Zawsze dobrze jest mieć plan, nawet jeśli niekoniecznie chcemy się go trzymać. Ale zanim zaczniesz planować, powinieneś się siebie zapytać: „Jak znoszę nieprzewidziane sytuacje?” Nieodłączną składową wszystkich podróży motocyklowych jest to, że nigdy do końca nie wiesz, co się może w ich trakcie zdarzyć. A zatem, jak dobrze przygotowanym lubisz się czuć? Odpowiedź na to pytanie zdeterminuje sposób, w jaki zaplanujesz sobie podróż.
Dla przykładu – niektórzy ludzie nie wyruszą w trasę bez uprzedniego zarezerwowania wszystkich pokoi hotelowych na wszystkie noce. Inni z kolei wolą tu iść na żywioł i zobaczyć, co się wydarzy. W tym wypadku nie ma czegoś takiego jak „poprawne” podejście. My na początek podamy Ci kilka sugestii, które mieszczą się gdzieś pośrodku obu postaw.
Rozważ zarezerwowanie co drugiego albo co trzeciego noclegu. To z jednej strony da Ci pewien komfort, bo będziesz miał zaplanowanych kilka postojów, a z drugiej strony pozwoli Ci być na trasie trochę bardziej elastycznym. Inną opcją jest rezerwowanie noclegów z dnia na dzień, na każdą najbliższą noc. Wtedy możesz sobie zaplanować cały dzień przed wyruszeniem w trasę, biorąc pod uwagę np. najświeższą prognozę pogody. Sprawdź mapę – jak myślisz, jaki dystans będziesz miał dziś ochotę pokonać? Wybierz miejsce i zarezerwuj pokój hotelowy zanim wyruszysz w trasę albo najpóźniej w trakcie lunchu. W taki oto sposób możesz się cieszyć całym dniem i nie musisz się martwić się o to, żeby wystarczająco wcześnie się zatrzymać i znaleźć hotel z wolnymi jeszcze miejscami noclegowymi.
Jeśli jesteś typem ryzykanta, to pozostawienie rezerwacji miejsca noclegowego na ostatnią chwilę może stanowić emocjonujący element podróży. Ale jeśli podróżujesz z grupą i odkładasz rezerwację noclegu na później, to nie zapomnij upewnić się, że wszyscy Twoi kompani podróży mają podobny charakter. Zresztą nie dotyczy to tylko rezerwacji hotelu, ale też preferencji dotyczących jedzenia, sposobu jazdy lub innych aspektów wycieczki. Wspólne podróżowanie może nas bardzo do ludzi zbliżyć, ale może też nas od nich oddalić. Nie czekaj, aż będziesz setki kilometrów od domu, żeby się przekonać, że masz inne od swoich towarzyszy podróży oczekiwania.
I wreszcie na koniec – nawet jeśli jedynym Twoim celem jest zobaczenie, gdzie zaprowadzi Cię droga, to fajnie jest sobie choć raz coś zaplanować. Wyznaczenie sobie celu nada Twojej wycieczce jeszcze większego sensu, a jego osiągnięcie da Ci ogromne poczucie satysfakcji.

TWÓJ MOTOCYKL

Teraz, gdy masz już plan, pora przygotować do drogi motocykl. Musisz tu rozważyć kilka aspektów:

Komfort

Jak daleko jeździłeś dotychczas na swoim motocyklu? Każdy motocykl nadaje się do podróżowania, jeśli tego chcesz, ale setki kilometrów za jednym razem mogą Cię wyczerpać znacznie szybciej, niż przejażdżki po mieście. Przed podróżą powinieneś więc zrobić test, który wykaże, że może potrzebujesz na dalszą podróż bardziej komfortowego siedzenia albo na przykład przedniej szyby.

Pojemność sakw

Zastanawiałeś się już nad tym, jak zapakujesz wszystko, czego potrzebujesz? Jeśli nie masz toreb motocyklowych, to musisz się upewnić, że możesz bezpiecznie przymocować swój bagaż do siedzenia pasażera (o ile oczywiście nie zabierasz kogoś ze sobą). A jeśli to konieczne, to rozważ też zakup oparcia i/lub półki pod bagaż. Plecak jest zawsze dobrą opcją, ale musi on być na tyle mały, żeby z jednej strony mieścił się na motocyklu z innymi torbami, a z drugiej strony, żeby zbytnio Cię nie zmęczył podczas długiej jazdy.

Utrzymanie stanu technicznego

Sprawdź plan utrzymania motocykla. Czy Twoja podróż będzie na tyle długa, że motocykl będzie wymagał zmiany oleju? Jak wyglądają Twoje opony? Będziesz potrzebował nowych (nawet całego zestawu) zanim wrócisz do domu? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to zastanów się, gdzie i kiedy oddasz motocykl specjalistom. Sklepy/Warsztaty Harley Davidson na całym świecie raczej z chęcią pomagają motocyklistom, ale jednocześnie chcą one być o wizycie powiadamiane z pewnym wyprzedzeniem. Umów się więc dzień albo dwa dni przed przyjazdem i upewnij się tym samym, że konserwacja Twojego motocykla dokona się najszybciej, jak to tylko możliwe.
Poza tym radzimy Ci też oddać motocykl na przegląd przed każdą dłuższą podróżą.

PAKOWANIE

A teraz czas pomyśleć o tym, co wziąć i jak to zapakować.

Ubrania

Nie zapakuj zbyt dużo. Będziesz zadziwiony, jak mało rzeczy będzie Ci do takiej podróży potrzebnych. Dwie pary spodni to naprawdę dużo. Choć nawet jedna by wystarczyła, ale to zależy od tego, jak tolerujesz noszenie w trakcie jazdy brudnych, przepoconych rzeczy. Pamiętaj – jesteś motocyklistą. Nikt nie będzie od Ciebie oczekiwał, że cały czas będziesz wyglądał czysto o schludnie.
To znaczy oczywiście warto jest mieć jakieś świeże ciuchy na obiad. Dlatego rozważ przygotowanie sobie dwóch zestawów: jednego do jazdy i drugiego do ubrania wieczorem, po zatrzymaniu się w hotelu.
Pamiętaj też, że w większości hoteli możesz sobie zrobić pranie i wykorzystaj ten fakt. A dodatkowo rozważ zakup syntetycznej bielizny i skarpetek, bo one bardzo szybko schną – możesz je przeprać wieczorem w umywalce i rozwiesić w łazience, a jeśli nad ranem byłyby jeszcze trochę wilgotne, to dosuszyć suszarką do włosów.

Kombinezon

To, ile na siebie włożysz, zależy od tego, jak tolerujesz dyskomfort. Dobrze jest być przygotowanym na wszelkie okoliczności, ale pakując się i tak będziesz musiał dokonać pewnych wyborów co do ubioru.

Zimno

Nigdy do końca nie wiesz, kiedy natrafisz na zimne masy powietrza – zimno może być przecież w górach albo na pustyni, nocą, albo po prostu niespodziewanie tego czy innego dnia. Ubieranie się „na cebulkę” jest więc bardziej niż wskazane, ponieważ gdy potrzebuje tego Twoje ciało, możesz dołożyć jakiś element odzieży. W podróży bardzo pomaga bielizna termoaktywna, a nie zajmuje ona dużo miejsca w bagażu. Jeśli natomiast, jako wierzchnie okrycie, planujesz wziąć jedynie lekką, motocyklową kurtkę, to nie jest to wystarczające. Na wypadek deszczu powinieneś mieć też kurtkę przeciwdeszczową i wodoodporne spodnie, bo one nie tylko ochronią Cię przed przemoczeniem i wiatrem, ale też dadzą Ci bardzo dużo ciepła.
Pamiętaj, że zimno jest bardzo męczące. Im dłużej jedziesz, tym jest gorzej. Oczywiście jazda godzinkę czy dwie o poranku, gdy jest trochę zimno (albo pod wieczór, gdy słońce zachodzi), to nic w porównaniu do jazdy przez cały dzień na mrozie, ale jeśli możesz trochę poczekać i rozpocząć jazdę w momencie, gdy się już trochę ociepli, to nie wahaj się.
Upewnij się, że masz parę ciepłych rękawiczek, zwłaszcza gdy Twoje ręce są silnie wystawione na działanie wiatru (zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy motocykl nie ma przedniej szyby). Oczywiście luksusem byłaby podgrzewana kierownica…- zdziwiłbyś się, jak ciepłe ręce dają ciepło całemu ciału!

Gorąco

Tutaj zbyt dużo nie można powiedzieć, może poza tym, że musisz zapakować dużo lekkich, oddychających rzeczy, które podczas jazdy będą zakrywać całe Twoje ramiona. Na upał najlepszym rozwiązaniem jest przewiewna kurtka z siatką ( jeśli się ochłodzi, to możesz na nią założyć kurtkę przeciwdeszczową).

Deszcz

Jakiegoś rodzaju kurtka przeciwdeszczowa to rzecz niezbędna, tak samo jak i przeciwdeszczowe spodnie. Oczywiście dużo tu zależy od Twojej tolerancji na dyskomfort spowodowany zimnem lub deszczem. Koniecznie powinieneś też zakupić odporne na deszcz buty, które są wygodne zarówno do jazdy, jak i do chodzenia. Mając wysokiej jakości buty nie musisz już kupować dodatkowych na nie ochraniaczy. Natomiast niekoniecznie musisz inwestować w dobre buty wtedy, gdy Twój motocykl jest zaopatrzony w owiewkę (osłonę aerodynamiczną), która całkiem nieźle chroni stopy przed deszczem. A jak na zewnątrz jest ciepło, to zmoczenie spodni jest nawet wskazane.

ROZMAITOŚCI

Krem do opalania

Nakładaj go nawet wtedy, gdy myślisz, że go nie potrzebujesz. Nie ma nic gorszego, niż poparzyć się pierwszego dnia jazdy. Częściami ciała najbardziej podatnymi na działalność słońca są kark, boki szyi, nadgarstki oraz przestrzenie między rękawiczkami i końcami rękawów kurtki. Pamiętaj też, że możesz opalić twarz mając zamknięty kask – szyba kasku, bez specjalnej blendy przeciwsłonecznej, nie chroni przed promieniami UVA i UVB.
Nawigacja
W dobie wszelkiego rodzaju GPSów dobrze jest mieć jednak tradycyjną, papierową mapę.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, pamiętaj, że podaliśmy Ci tylko pewne wskazówki – to nie są żadne sztywne zasady. I z pewnością nie wyczerpaliśmy całego tematu, tylko nakreśliliśmy najważniejsze aspekty jazdy motocyklami Harley Davidson. Najlepszym źródłem informacji są zawsze inni motocykliści, którzy, w większości, uwielbiają dzielić się swoim własnym doświadczeniem z jazdy. Więc nie bójcie się pytać i cały czas się uczcie!

Od Redakcji

Nawiasem mówiąc, tekst powyższy należy traktować jako wskazówki głównie dla początkujących podróżników motocyklami wszelkich marek, a nie tylko HD :-)
Steffek Stefan Gajda

żródło: magazyn HOG
tłumaczenie własne

Podobne artykuły:

O steffek

Pochodzę z małej Bogatyni, a zamieszkuję i działam we Wrocławiu. Jestem pomysłodawcą, autorem www.dziennikimotocyklowe.com (www.diariosdemotocicleta.info) i koordynuję całość zawartych zagadnień na portalu. Więcej na stronie: KONTAKT.