Zachowajcie Ostrożność

Nasze Drogie Motocyklistki i Motocykliści

Porozumienie Bezpieczni Kierowcy

Niestety zbyt często na necie czy w prasie czyta się o kolejnej śmierci jednego z nas – wszystkie tego typu wiadomości w swojej wymowie są suche i nie skłaniają do refleksji więc nie mają właściwego odbioru.

Przyjemnie jest dalej jechać i „drzeć” asfalt.

Rozpoczęliśmy rok 2017- życzyłbym sobie i wszystkim bikersom żeby ten licznik nie drgnął przez cały rok!

W ubiegłym roku grono bikersów pomniejszyło się o kolejne ofiary

W roku 2015 zginęli kolejni motocykliści

Statystyki policyjne za rok 2014 są również tragiczne:

My szczęśliwie dotrwaliśmy do końca 2014 roku  ale niestety nie obyło się bez kolejnych ofiar.

 

STATYSTYKA za rok 2014:

W 2014 r. motocykliści uczestniczyli w 2 378 wypadkach drogowych, w których zginęło 261 osób, a 2 495 zostało rannych. Wśród ofiar większość stanowili kierujący motocyklami – 230 zabitych i 1 964 ranne oraz ich pasażerowie 7 zabitych i 269 rannych. W porównaniu do roku ubiegłego zmniejszyła się liczba ofiar (motocyklistów) – zabitych o 12 (-4,9%) zaś zwiększyła się liczba rannych o 152 (+8,6%). Motocykliści byli sprawcami 1 023 wypadków, w których zginęło 151 osób, a 1 061 zostało rannych. W porównaniu do roku ubiegłego jest to więcej o 56 wypadków (+5,8%), więcej osób zabitych o 5 (+3,4%) i więcej osób rannych o 103 (+10,7%). Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów było: – nie dostosowanie prędkości do warunków 574 wypadki, – nieprawidłowe wyprzedzanie 156 wypadków, – niezachowanie bezpiecznej odległości 100 wypadków, – nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu 50 wypadków.

Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów

Motocykliści zestawienie 2014

Z analizy wieku sprawców – motocyklistów wynika, że największe zagrożenie powodowały osoby w wieku 18-24 (przedział wiekowy 7 lat) – 293 wypadki (28,6% wypadków spowodowanych przez motocyklistów). W ich wyniku 44 osoby zginęły (29,1% zabitych w wypadkach spowodowanych przez motocyklistów) i 304 osoby zostały ranne (28,7% rannych w wypadkach spowodowanych przez motocyklistów).

Sprawcy wypadków – motocykliści wg wieku

Zestawienie motocykliści wg wieku

Nietrzeźwi motocykliści byli sprawcami 89 wypadków (8,7% wypadków przez nich spowodowanych), 7 osób zginęło, a 101 zostało rannych.

Nie wystarczy już wprowadzać w eter Apele typu: „………zachowajcie ostrożność……” . Zróbmy coś razem dla podwyższenia bezpieczeństwa na drogach. Środków jest wiele. Szereg rozwiązań podpowiadamy na naszej stronie w kilku działach poświęconych bezpieczeństwu poruszania się motocyklami po naszych drogach. W najbliższym czasie DZIENNIKIMOTOCYKLOWE.COM i HARYMOTORS.PL przystąpią do szerokiej kampanii poświęconej mobilizacji kierowców w celu pobudzenia świadomości, wyobraźni wszystkich, którzy maja wpływ na sytuację. O kolejnych krokach będziemy informowali.

Przepraszamy za szokujący obrazek na stronie głównej naszego portalu, ale może świadomość, że już tyle istnień pochłonęły wypadki z udziałem motocyklistów, da nam możliwość przyhamowania………

Statystyki z lat ubiegłych dostępne są tutaj:

Statystyki lata ubiegłe

 [dane w oparciu o medialne doniesienia – przyp. Steffek]

O autorze

Pochodzę z małej Bogatyni, a zamieszkuję i działam we Wrocławiu. Jestem pomysłodawcą, autorem www.dziennikimotocyklowe.com (www.diariosdemotocicleta.info) i koordynuję całość zawartych zagadnień na portalu. Więcej na stronie: KONTAKT.