Jazda podczas silnego wiatru

HOG autumn 2009 (riding in high winds)

HOG autumn 2009 (riding in high winds)

Wiatr jest zazwyczaj przyjacielem motocyklistów. W końcu co, jak nie „wiatr na twarzy”, sprawia nam podczas jazdy największą przyjemność? Wiatr przenosi różnorodne zapachy, które nadają jeździe dodatkowego smaku. Kiedy jest naprawdę gorąco, wiatr działa jak naturalny klimatyzator i pozwala nam pozbyć się nadmiaru gorąca. To samo zresztą robi z silnikami, dając im wytchnąć od gorąca. Dzięki obecności wiatru jazda motocyklem jest zupełnie inna niż jazda samochodem, w którym kierowca może czuć się zamknięty jak w klatce.

Ale wiatr może też okazać się zdradziecki. Kiedy niespodziewanie zrywa się i pędzi przez tak kochane przez nas otwarte przestrzenie, albo gdy uderza w nas jak rwący strumień o wysoki most, to wtedy wielu z nas zaczyna przeklinać tego nieustannego towarzysza drogi. Czasami możemy wybrać czy jechać i dać się chłostać podmuchom wiatru, czy też nie. A czasem po prostu musimy jechać. Jakiekolwiek jednak nie byłyby okoliczności to warto, byśmy byli przygotowani na konieczność jazdy w trudnych, wietrznych warunkach. Umiejętność reakcji na mocne podmuchy wiatru jest kluczowa, by cieszyć się z jazdy a nie tylko złorzeczyć na niedogodne warunki pogodowe.

Model ma wpływ

Jedną z rzeczy, która może negatywnie wpłynąć na jazdę podczas silnego wiatru jest model posiadanego przez ciebie motocykla. To oczywiście nie oznacza, że masz wybierać tylko takie warunki pogodowe, które dobrze znosi twój motocykl. Bardziej chodzi o to, byś znając możliwości swojego pojazdu umiał się przygotować na każdą pogodę.

Generalnie wiele motocykli cięższych radzi sobie z wiatrem zadziwiająco dobrze. Dzieje się tak dlatego, że są to motory tzw. wagi ciężkiej, a więc łatwiej jest im stawiać opór silnym podmuchom wiatru. Ich potężne silniki okazują się szczególnie przydatne wtedy, gdy wjeżdżasz z impetem w sam środek wichury. Dodatkowo w motorach tych środek ciężkości znajduje się stosunkowo nisko, co wydatnie wzmacnia ich stabilność.

Różnicę w komforcie jazdy może zrobić również pozycja jaką motocyklista przyjmuje podczas jazdy. Na przykład klasyczna, trochę zgięta pozycja nie daje mu takiej samej kontroli nad motorem co pozycja bardziej wyprostowana. Ponadto na naprawdę silne wiatry najlepsza jest wysoka kierownica zwana „małpim wieszakiem”. Nie małej wagi są też koła, jakie posiada twój motocykl. Solidne koła na pewno ułatwiają prowadzenie motoru w trudnych warunkach. Jak widać warto zastanowić się nad rozwiązaniami przyjętymi w konkretnych modelach motocykli, by później siłowanie się z wiatrem nie zepsuło wam przyjemności jazdy.

Kolejną rzeczą, która może mieć wpływ na jakość jazdy jest to, jak spakujesz wszystkie bagaże na motor. David L. Hough w swojej książce „Motocyklista doskonały” wspomina o tzw. „żaglach”, czyli tych częściach motoru, które są szczególnie narażone na negatywne skutki oddziaływania wiatru. Takim bardzo wrażliwym „żaglem” jest na przykład duży turystyczny bagaż, który motocykliści często przypinają do tylniego siodełka albo do półki na bagaż. Ponieważ jest on zazwyczaj zamocowany bardzo wysoko, dużo powyżej ośrodka ciężkości motoru, to wiatr po uderzeniu w jego bok zachowuje się jak dźwignia. Podobnie dzieje się zresztą z pasażerem jadącym na tylnim siodełku.

Innym czułym punktem w twoim motorze jest przednia szyba. Zazwyczaj spełnia ona swoje zadania poprawnie, to znaczy chroni cię przed wiatrem. Jednak w przypadku naprawdę silnych wiatrów bocznych przednia szyba może nie tylko nie chronić, ale też przeszkadzać w jeździe.

W przypadku wiatrów bocznych różnicę może też zrobić model przedniej szyby, to czy jest ona montowana na widelcu, czy też na ramie. Kiedy boczny wiatr uderzy w przednią szybę mocowaną na ramie to efekt będzie taki, że motor zostanie popchnięty z wiatrem. Natomiast jeśli chodzi przednią szybę montowaną na widelcu, to wiatr może przekręcić kierownicę i spowodować trudności w kierowaniu, a to z kolei może cię trochę obrócić pod wiatr. Różnica może nie jest dramatyczna, ale najważniejsze jest to, żebyś wiedział co w takim wypadku dzieje się z twoim motocyklem.

Działanie i reakcja

Pewnie już wiesz z własnego doświadczenia, że im więcej przyswajasz zasad bezpiecznej jazdy, to tym więcej pojawia się w twojej głowie rozterek. W przypadku silnego wiatru, tak jak w prawie każdej sytuacji drogowej, jedną z najważniejszych rzeczy jest przewidywanie. Bądź więc przygotowany na gwałtowny podmuch wiatru zanim zrzuci cię on na sąsiedni pas.

Czasami ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia silnych wiatrów w danym miejscu może być bardzo dosłowne. Jest to na przykład znak na moście z napisem „SILNE WIATRY BOCZNE”. Zazwyczaj jednak znaki te są bardziej subtelne. Na przykład wtedy, gdy zjeżdżasz w dół w kierunku szerokiej doliny i widzisz, że wiatr kołysze drzewa i krzewy. Albo wtedy, gdy przejeżdżasz przez górską przełęcz i wiesz z doświadczenia, że wiatr może się zerwać po drugiej stronie. Albo wreszcie wtedy, gdy w oddali widzisz ciemne i zapowiadające zmianę pogody chmury. Możesz też oczywiście zwyczajnie poczuć, że wiatr się nasila. Z kolei kiedy przejeżdżasz pod wiaduktem albo kiedy mijasz ciężarówkę naczepową bądź przygotowany na to, że boczny wiatr może nagle ustać, a następnie wzmóc się tak samo nagle kiedy już wyjedziesz spod wiaduktu lub skutecznie miniesz wyprzedzany przez siebie duży pojazd.

Niezależnie jednak od sytuacji, tym co naprawdę się liczy jest wiedza o tym jak zareagować na daną sytuację, zanim de facto trzeba będzie się z nią zmierzyć. Pamiętaj, by na początku zawsze przyjąć odpowiednią pozycję jazdy. Jak to zostało wcześniej powiedziane, zrelaksowana pozycja nie jest idealna, toteż lepiej będzie przyjąć pozycję bardziej wyprostowaną i dopiero wtedy ewentualnie można delikatnie się pochylić. Lekko zgięte łokcie pozwolą ci z kolei lepiej zareagować na nagłe ruchy kierownicy spowodowane przez wiatr.

Częstą reakcją na duży podmuch wiatru jest zbyt mocne zaciśnięcie rąk na kierownicy, co powoduje, że efekt może być wtedy odwrotny do zamierzonego. Musisz trzymać kierownicę zdecydowanie, ale elastycznie i musisz być przygotowany na pochylenie ciała w momencie kiedy uderzy cię wiatr. To się dokonuje poprzez tzw. przeciwskręt.

Warto w tym miejscu przypomnieć co to właściwie jest przeciwskręt. A więc jest to proces, dzięki któremu wszyscy motocykliści skręcają motocykle przy prędkości, niezależnie od tego czy sobie z tego zdaja sprawę czy nie. Żeby skręcić motocykl w prawo, nacisk kładziony jest na prawy uchwyt kierownicy. Ruch ten pochyla motocyklistę w prawo i skręca motor. Żeby z kolei pochylić się / skręcić w lewo, nacisk musi zostać położony na lewy uchwyt kierownicy. Wszyscy motocykliści wykonują przeciwskręty automatycznie, ale warto wiedzieć co się wtedy tak naprawdę dzieje.

Odruchową reakcją niedoświadczonego motocyklisty, które nagle napotkał silny boczny wiatr, jest przekręcenie kierownicy w kierunku wiatru. Problem jednak w tym, że ruch taki wywoła raczej efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast tego należy mocniej przytrzymać uchwyt poddany bezpośredniemu oddziaływaniu wiatru i utrzymywać motocykl w prostej pozycji do drogi. Ważne jest też, by w takim wypadku się nie denerwować i robić delikatne, acz zdecydowane ruchy kierownicą.

Podczas silnego wiatru szczególnie ważne jest też zwracanie uwagi na swoją pozycję na pasie ruchu oraz na strefy bezpieczeństwa. Jeśli tylko jest to możliwe to trzymaj jak największy dystans w stosunku do innych pojazdów. Na drodze z trzema pasami ruchu staraj się jechać po pasie znajdującym się jak najbliżej wiatru i jednocześnie staraj się mieć po drugiej stronie wystarczająco dużo wolnego miejsca na wypadek, gdyby wiatr nieoczekiwanie zepchnął cię w poprzek drogi.

Szykuj się

Pamiętaj wreszcie o tym, że podstawą komfortowej jazdy jest dobra ochrona ciała. Upewnij się, że masz na sobie dobrej jakości gogle, które ochronią twoje oczy przed tumanami piachu i żwiru, unoszącymi się na drodze podczas silnego wiatru. Jeśli twój kask nie ma ochrony na twarz, to rozważ użycie jakiejś chustki albo specjalnej maski dla motocyklistów. To przykryje i pomoże ci ochronić usta i nos przed silnym wiatrem oraz wszelkimi drobinkami, które on ze sobą niesie.

Całkowite przykrycie ciała ochroni cię przed fruwającym kurzem i piachem, a także pomoże skórze zachować wilgotność. Silny wiatr i niczym nie okryta skóra to szybka droga do odwodnienia, więc w takim wypadku powinieneś częściej zatrzymywać się i nawadniać organizm. Pamiętaj także, żeby mieć wszystko dobrze zapięte, tak, by poszczególne rzeczy nie trzepotały na wietrze.

Zwracanie uwagi na bezpieczeństwo jazdy na motorze oznacza zmniejszenie, a nie całkowite wyeliminowanie ryzyka. Jeśli jednak podejmiesz kilka prostych środków ostrożności i przyswoisz potrzebna wiedzę, to jazda przy silnym wietrze będzie dla ciebie niczym innym jak tylko kolejną przygodą spotkaną w drodze, a nie czymś, co zrujnuje ci podróż.

PAMIĘTAJ! BEZPIECZENSTWO PRZEDE WSZYSTKIM [przyp. Steffek]

[Artykuł ukazał się w „The magazine of the H.O.G. experience” / autumn 2009 pod oryginalnym tytułem : “Riding in high winds” – tłumaczenie inspirowane]

Podobne artykuły:

O steffek

Pochodzę z małej Bogatyni, a zamieszkuję i działam we Wrocławiu. Jestem pomysłodawcą, autorem www.dziennikimotocyklowe.com (www.diariosdemotocicleta.info) i koordynuję całość zawartych zagadnień na portalu. Więcej na stronie: KONTAKT.