Strach na zakręcie
Awaryjne hamowanie w skośnej/pochylonej pozycji – to horror każdego motocyklisty.
Dzięki nowej generacji ABS maszyna trzyma się przy tym kursu.
Dwie powierzchnie dłoni dziecka: tak małe są punkty, którymi oba koła motocykla dotykają drogi, aby przenieść ogromne siły przy przyspieszaniu, jeździe na zakrętach i hamowaniu. Przede wszystkim przy hamowaniu gumy i kierowcy szybko osiągają granice. Odpowiednie dozowanie hamowania przednim i tylnym kołem, mocno, ale bez blokowania kół wymaga ćwiczenia, doświadczenia i wyczucia.
System antyblokowania dla motocykli został wbudowany seryjnie pierwszy raz przez BMW w roku 1988 i przyczynił się do ogromnego wzrostu bezpieczeństwa jazdy. Jednak może wykazywać (do tej pory) swoje zalety tylko przy hamowaniu jadąc prosto. Awaryjne hamowanie na zakręcie jest nadal niebezpieczne, ponieważ system nie wyczuwa, ile i jakiej mocy hamowania podołają opony w pochyłej pozycji.
Lepiej wygląda to z systemem nowej generacji ABS nadającej się dla zakrętów, którą można w międzyczasie kupić dla coraz większej ilości motocykli. Jego serce: bardzo czuły czujnik ruchu, który rejestruje pochyłe położenie jednośladu, ale także możliwy poślizg i przy tym zgłasza to do systemu. Jaką to ma zaletę dla hamowania opisujemy poniżej.
Bez ABS nadającego się dla zakrętów
Trudne i często niebezpieczne: motocyklista musi nagle zahamować na zakręcie. Musi jednocześnie walczyć z dwoma rzeczami: „z momentem prostowania” a więc wyprostowaniem motocykla, które trzeba błyskawicznie skorygować, jeśli nie chce się wylecieć z zakrętu i zagrożenie poślizgiem (patrz powyżej). Opony i tak już mają dużo do roboty na zakręcie. Jeśli dochodzi do tego jeszcze nagła, bojaźliwa próba hamowania, to jedna z opon może wpaść w poślizg. To oznacza: nagłe zagrożenie upadkiem.
Z ABS nadającym się dla zakrętów
Znacznie odprężające: dzięki ABS nadającemu się dla zakrętów motocykl można kontrolować podczas hamowania. Czujniki dla położenia pochyłego/skośnego, liczby obrotów koła, przyspieszenia i ciśnienia w układzie hamowania troszczą się o to, aby na koła była wywierana taka siła hamowania, jaką w tej sytuacji mogą wytrzymać koła. Ze zmniejszającym się tempem zmniejsza się położenie pochyłe; siła hamowania zwiększa się automatycznie na obu kołach. Ponieważ hamowanie jest stosowane w bardziej czuły sposób, z lepszym wyczuciem, motocykl prostuje się nie w taki gwałtowny sposób i przez to łatwiej utrzymać jego kurs.
Legenda
Bremsleitungen vorn – przewody hamowania z przoduBremsleitungen hinten – przewody hamowania z tyłu
Signalleitungen – przewody sygnalizacyjne
Technika
Nadające się dla zakrętów ABS jest połączonym systemem z czujników i hydrauliki hamowania.
1. Czujnik pozycji pochyłej: rejestruje ruchy wokół wszystkich powierzchni wewnętrznych dętki;
2. Czujniki liczby obrotów kół: mierzy liczbę obrotów koła, rejestruje blokowanie koła;
3. Hydraulika hamowania ze sterownikiem: zasila koła dokładnie określonym ciśnieniem w układzie hamulcowym;
4. Sterownik silnika: może błyskawicznie dostosować moc silnika w sytuacji awaryjnej;
5. Hamulec przedniego i tylnego koła: system optymalnie rozkłada ciśnienie w układzie hamulcowym na oba koła, także wtedy, kiedy kierowca hamuje tylko jednym kołem.
Tłumaczenie własne – źródło: ADAC