Ocena jakości i bezpieczeństwa kasków – czarna lista kasków.
Gdyby motocykliści kupowali wyłącznie kaski dobrze chroniące głowę, tylko w Wielkiej Brytanii liczba zabitych w wypadkach spadłaby o 50 osób w skali roku – deklarują twórcy programu SHARP. Dodają też, że należytą ochronę zapewni tylko kask, którego rozmiar zostanie dobrze dobrany do wielkości głowy kierowcy.
W trakcie testów kaski są poddawane 22 różnym rodzajom uderzeń, które symulują siły najczęściej pojawiające się w trakcie prawdziwych wypadków. Urządzenia pomiarowe rejestrują przeciążenia, jakie oddziałują na głowę kierowcy. Fizyczne uszkodzenia kasku stoją na dalszym planie – trzeba pamiętać, że częściowe pęknięcie skorupy kasku czasami stanowi przewidziany przez producenta sposób na rozproszenie energii uderzenia.
Testy SHARP wykazały, że najdroższe kaski najbardziej cenionych marek nie zawsze w najlepszy sposób pochłaniają energię. W cztero- i pięciogwiazdkowym gronie znalazło się sporo kasków ze średniej półki.
Sposób przyznawania ocen był jednak dosyć tajemniczy. Zainteresowani mogli zapoznać się wyłącznie z finalną notą, co budziło wiele kontrowersji. Twórcy SHARP zadbali, by teraz zainteresowani mogli zapoznać się ze szczegółowymi wynikami. Przy pomocy kolorowych pól oznaczono, jak kask chroni konkretne obszary głowy. Przy okazji stało się też jasne, dlaczego kaski, które zdobyły taką samą liczbę punktów w zestawieniach nie są ułożone alfabetycznie – o pozycji zadecydowały minimalne różnice w poziomie ochrony głowy.
Nowością na zmodernizowanej stronie SHARP jest także porównywarka, która ułatwia wybranie najbezpieczniejszego kasku np. w danym przedziale cenowym lub konkretnego producenta
Polecam artykuł opublikowany na portalu www.radiator-mototurystyka.pl