Motocykl i opony wg Bartka Tymoszuka

 

#2 Opony

 Witam was po raz drugi !:), mam nadzieję, że pierwszy artykuł okazał się być dla kogoś pomocny albo chociaż rozwiał jakieś niejasności.

 

Wiele osób pewnie szykuje się do wymiany opon w ramach nowego sezonu tak więc dzisiaj chciałbym wypowiedzieć się na temat kluczowy w jeździe motocyklem – na temat opon.

 

Powstało miliony poradników jak czytać wskaźniki opon jak odczytywać kiedy zostały wyprodukowane i jaki rozmiar wpadł nam w ręce, tak więc w tym artykule postaram się opisać coś czego już nie znajdziecie w necie ;)

 

trwałość, przyczepność, kształt, przeznaczenie

 

te kilka słów moim zdaniem zamyka większość dywagacji na temat opon i wydaje mi się, że warto o nich wiedzieć trochę wiecej, zatem jedziemy:

 

1.Kształt

 

Jak każdy doskonale wie, motocyklowa opona różni się nieco od opony samochodowej, motocyklowe gumy dzięki swojemu kształtowi umożliwiają nam skuteczne skręcanie (moim zdaniem najfajniejsza rzecz w jeździe). Tutaj zasada jest prosta im opona bardziej przypomina kwadrat (np. Michellin Pilot Road I) tym motocykl jest stabilniejszy gdy jedzie na wprost (trudniej się skręca) i tym mniej powierzchni opony styka się z asfaltem podczas jazdy w złożeniu oczywiście przeciwieństwem tego jes topona o wysokim profilu i sportowym kształcie w przypadku której motocykl bardzo łatwo poddaje się przeciwskrętowi ale traci na tym stabilność przy jeździe na wprost. Ważnym aspektem jest także konstrukcja opony w zależności czy opona ma twardy bądź miękki karkas dobiera się do niej różne ciśnienie tak żeby mogła pracować w odpowiedni sposób. (różnice mogą być nawet o ponad pół bara!).

 

 

2.Trwałość

 

Nie będzie dla nikogo nowiną, że opony które dają maksymalne możliwości w zamian zużywają się najszybciej, myślę, że to bardzo ważne by odpowiednio dobierać opony pod potrzeby swojego stylu jazdy. Opona im więcej ma tzw. „mięsa” tym jest miększa i tym lepiej wypełnia mikro i makro pory asfaltu. Wynika to z budowy opony i tego że między twardym asfaltem a twardym odrutowaniem opony dzieli nas tylko grubość gumy. Przekonałem się o tym, gdy wybrałem się na przejażdzkę z kolega który świeżo co założył nowe sportowe drogowe opony (bodajże Pilot Powery) a ja miałem mocno zużyte torowe Supercorsy, był ciepły lipcowy dzień i wybraliśmy się trochę pojeździć, wracająć na chwilę zamienieliśmy się motocyklami, i nie mogłem wyjsć z podziwu, że jego motocykl mimo gorszego zawieszenia i teoretycznie niższej klasy opon prowadził się dużo pewniej ! Na trwałość opon ma wpływ również ich ciśnienie, zalecam wygooglować sobie model opon jakie macie i używać takiego ciśnienia jakie podaje producent. W ekstremalnych przypadkach zmniejszy to spalanie, ułatwi motocyklowi prawidłowe skręcanie i zmaksymalizuje skuteczność waszych laków.

 

3.Przyczepność

 

Przyczepność wynika z wielu czynników: nawierzchni, rozkładu masy, ustawienia tłumień, przełożeń, ale przede wszystkim od powierzchni styku i temperatury opony.

Kupowanie opony stricte torowej tylko po to by jeździć na niej po ulicy, jest bardzo kiepskim pomysłem, z doświadczenia wiem (niestety po treningach zdarza mi się pojeździć na swoich potorowych kapciach również po mieście), że mimo dość agresywnej jazdy jest bardzo ciężko dogrzać je w chłodniejszy dzień niż 20 stopni,a o utrzymaniu tej temperatury podczas stania na światłach już nie mówiąc. Opony sportowe są zaprojektowane tak by maksimum ich możliwości był w granicach 80-90 stopnipo to przed wyjazdem na Tor zakłada się na nie odpowiednio wcześnie koce grzewcze i doprowadza je do temperatury pracy którą utrzymuje się dużymi przeciążeniami i tarciem wynikającym z bardzo agresywnej jazdy.

Na szczęście produkowane są opony sportowo-turystyczne i turystyczne których mieszanki zostały zaprojektowane tak, aby osiągać swoje maksimum skuteczności już w warunkach normalnej jazdy. Skoro mówimy o temperaturze, warto pamiętać o czymś takim jak proces starzenia się opony powodowany przez cykle termiczne (maksymalne nagrzenie i schłodzenie). I tutaj znowu punkt dla opon turystycznych – te mogą zwyczajnie być rozgrzewane i schładzane o wiele wiele więcej razy bez straty na ich właściwościach.

 

4.Przeznaczenie

 

Rodzaj mieszanki już omówiliśmy, a jak to jest z tym bieżnikiem ? lepiej gdy go nie ma czy lepiej gdy jest ? Otóż z bieżnikiem sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana, z uwagi, że mówimy tutaj o zjawiskach fizycznych a nie o prawie to pozwolę sobie wytłumaczyć sprawę na dwóch kontrastowych oponach typu Slick i Wet pomijając fakt, że prawo zabrania poruszania się  takowym sprzętem po drogach publicznych (na takiej oponie będzie napis NOT FOR HIGHWAY USE). Im mniej bieżnika tym nasza guma ma mniej miejsca na pracę – wolniej się nagrzewa, w wyścigach sprzyja to przewidywaniu temperatury pracy naszych laków ale w zwyczajnych warunkach bez koców grzewczych zdecydowanie NIE działa to na naszą korzyść! tak więc dopóki nie planujecie się ścigać to radze odpuścić to rozwiązanie.

Bieżnik ponadto pełni jeszcze jedną funkcję, w sumie to od niej powinniśmy zacząć – zajmuje się transportem wody z pod naszego laka wyrzucając ją na boki (kazdy na pewno widział to zjawisko podczas jazdy po mokrym). jeżeli planujecie długie podróże w różnych szerokościach geograficznych to polecam użyć opon posiadających dobry bieżnik

który pozwoli wam być bezpiecznymi w czasie nagłej ulewy bo na supercorsach, racetecach itd nie macie szans !

 

Trochę się rozgadałem, w gwoli zakończenia chciałbym dodać jeszcze od siebie, że staram się nie jeździć na oponach starszych niż 3 lata, co polecam także innym, i naprawdę zaklinam was, jeżeli już bardzo chcecie zaoszczędzić na motocyklu to odpuśćcie bajeranckie akcesoria na rzecz opon, naprawdę od nich zależy BAARDZO dużo. Ze względu na to, że pogoda jeszcze nie pozwaliłaby na bezpieczne sprawdzenie porad dotyczacych praktyki prowadzenia jednośladu, postaram się jak najszybciej omówić z wami kwestie „garażowe” W przyszłym artykule przedstawię wam parę „sekretów” dotyczacych pracy i utrzymania zawieszenia, specjalnie dla was od Big Fork Garage „BFG suspensions” w razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu

 

https://www.facebook.com/tymoszuknet

 

P.S. skoro siedzimy w garażu to łapcie moje foto z przygotowywań 600 RR

do nadchodzącego sezonu

 

Pozdro !

Bartosz „Barti #66″ Tymoszuk

Podobne artykuły:

O steffek

Pochodzę z małej Bogatyni, a zamieszkuję i działam we Wrocławiu. Jestem pomysłodawcą, autorem www.dziennikimotocyklowe.com (www.diariosdemotocicleta.info) i koordynuję całość zawartych zagadnień na portalu. Więcej na stronie: KONTAKT.