Dobra używka
Wiosną dużo motocykli zmienia swojego właściciela. Na co powinni zwracać uwagę kupcy podczas oglądania i co mogą sprawdzić sami
Tak jedzie nówka: Długa jazda próbka to obowiązek przed kupnem motocykla
Mobilni kierowcy motocykli: co ósmy dopuszczony do jazdy w Niemczech jednoślad zmienił w ubiegłym roku właściciela – w sumie było to przynajmniej pół miliona motocykli. Jeśli także ty czujesz na początku sezonu motocyklowego potrzebę zmiany na nowe i masz już na oku kilka odpowiednich ofert, powinieneś przede wszystkim przy kupnie od osoby prywatnej uważać na kilka rzeczy. Zawsze ważne: na oglądanie maszyny należy zawsze zabrać kompletny kombinezon (i zarezerwować odpowiednią ilość czasu) na jazdę próbną, oraz przyjaciela lub znajomego znającego się na rzeczy, ponadto proste narzędzia (obcęgi, śrubokręt), latarkę, jeśli to konieczne dojazdowe tablice rejestracyjne. Poniżej nasze rady jak sprawdzić używany motocykl:
1
Rdza, wycieki oleju, ślady przetarcia?
Dokładna kontrola wizualna
Obejrzyj dokładnie motocykl: Czy numer podwozia zgadza się z tym z dowodu rejestracyjnego? Następnie: Czy widać rdzę na wydechu, spoinach na ramie lub w zbiorniku (patrz zdjęcie)? Czy na silniku, widełkach przedniego koła lub amortyzatorze teleskopowym wycieka olej (przede wszystkim po jeździe próbnej)? W takiej sytuacji wskazana jest ostrożność. Także w przypadku śladów otarć lub pęknięć na końcach kierownicy, tłumikach lub obudowach. Wskazują na możliwą stłuczkę lub wypadek.
2
Bez napięcia ani rusz!
Elektryka motocykla
Kontrola wszystkich lamp, migaczy i przełączników jest w każdym przypadku sensowna. Stan akumulatora (napięcie musi się znajdować na poziomie między 12 a 13 Volt) trudno sprawdzić; powinien jednak być w stanie kilka razy odpalić motocykl bez problemu.
3
Okrągła sprawa?
Opony i koła
Czy zamontowane opony zgadzają się co do producenta, typu i rozmiaru z danymi z dokumentów? Jeśli nie, wymagana jest zgoda producenta pojazdu lub opony na użycie pary opon. Jeśli opony nie mają już prawie profilu lub są zjechane na krawędziach, czekać cię będzie wkrótce kosztowna wymiana opon. W przypadku widocznego bicia bocznego lub bicia czołowego kół powinieneś całkowicie zrezygnować z kupna.
4
Oby bez oporu!
Łożyska głowicy kierownicy
Tak przetestujesz widełki i łożysko głowicy kierownicy: Podnieś front motocykla (pomocnik obciąża tył postawionego motocykla), chwyć obrotowe widełki teleskopowe obiema dłońmi na dolnych końcach. Dociśnij lub pociągnij widełki do przodu i do tyłu. Nie powinno być żadnego luzu. Obracaj widełki od oporu do oporu. Przy nawet najmniejszych obrotach kierownica musi się dać poruszać lekko.
5
Megafon czy awanturnik?
Wydech
Sprawdź dokładnie: Czy na obiekcie pożądania zamontowana jest oryginalna rura wydechowa czy model ze sprzedaży akcesoriów? Jeśli to ostatnie, sprzedawca musi udowodnić, że instalacja ta spełnia wymagania ustawowe. W innym wypadku grożą ci kłopoty przy najbliższym przeglądzie lub kontroli drogowej. Dotyczy to także przypadku, gdy w dopuszczonym wydechu wymontowany został reduktor db killer. W obu przypadkach wygasa nie tylko homologacja: grozi ci również kara w wysokości 90 €. Dlatego: Jeśli wydech wydaje ci się podejrzany lub motocykl pracuje niezwykle głośno, lepiej go nie kupuj.
6
Błyszcząco gładki lub głębokie rowki?
Tarcze hamulcowe
Sprawdź tarcze hamulcowe pod kątem rowków (dotarte wgłębienia): W tym celu przesuń pionowo ustawionym kciukiem od środka na zewnątrz. W przypadku głębokich rowków lub rozjeżdżonych tarcz (widoczne osady na wewnętrznych i zewnętrznych krawędziach tarcz) będą one musiały być prawdopodobnie wymienione. Rytmiczne odgłosy tarcia przy równomiernym kręceniu kołem przednim mogą wskazywać na bicie boczne tarczy.
7
Niewyraźna sytuacja?
Drążek hamulca ręcznego
Czy drążek hamulca ręcznego daje się łatwo dociągnąć do manetki gazu lub całkiem do niej? Wówczas układ hamulców jest źle odpowietrzony, nieszczelny lub wadliwy. Jeśli to możliwe, zmień ustawienie dźwigni i powtórz kontrolę. Jeśli nic się nie zmieni, zrezygnuj z jazdy próbnej. Ponadto: Klocki hamulca tarczowego (jeśli są widoczne) powinny mieć jeszcze co najmniej 3 mm grubości. Oraz: ABS stanowi nieoceniony plus dla bezpieczeństwa. Świetnie, jeśli używana maszyna go posiada.
8
Ubytek w zębatce i słabe ogniwa?
Łańcuch napędowy/przegub
Jeśli łańcuch daje się łatwo podnieść na zębniku, oba są prawdopodobnie tak zniszczone, że muszą być wymienione. Zwróć uwagę: Przy swobodnym obracaniu tylnego koła napięcie łańcucha musi pozostawać cały czas takie samo. W innym wypadku łańcuch mógłby być różnie wydłużony. W przypadku napędu przegubowego obróć tylne koło w obu kierunkach. Nie powinny być słyszalne żadne odgłosy mielenia; koło musi się obracać bez zgrzytów.
9
Usiąść, uruchomić, przetestować…
Jazda próbna
Kontrola w praktyce: Obserwuj uważnie, czy maszyna łatwo zaskakuje. Następnie w trakcie jazdy: Czy silnik dodaje czysto gazu? Czy motocykl przyśpiesza bez przerw w zapłonie? Czy wydmuchuje niebieski dym z wydechu (podwyższone zużycie silnika)? Czy hamulce kwiczą lub trą? Kierownica: Czy motocykl ściąga silnie w jedną stronę (widełki lub rama przekrzywione)? Ogólnie: Czy motocykl Ci „pasuje”?
Skorzystaj ze wzoru umowy kupna udostępnianego za darmo przez ADAC oraz koniecznie z porozumienia o jeździe próbnej. Oba formularze oraz wiele innych rad znajdziesz pod adresem adac.de/motocyklradkauf.
Tekst: Claus Christoph Eicher Ekspert ADAC: Ruprecht Müller Zdjęcia: Uwe Rattay Motocykl ekstra: Najciekawsze modele rocznika 2017 znajdziesz w wydaniu na tablet (także na komputer lub notebook) pod adresem adac.de/webviewer