Sezon motocyklowy 2012 rozpoczęty – apelujemy o rozwagę!

policja.pl

Sezon motocyklowy 2012 można uznać za rozpoczęty. Na wielu polskich drogach w całym kraju pojawili się fani jednośladów. Plusowe temperatury, sucha nawierzchnia i coraz dłuższy dzień to dla motocyklistów wyraźna oznaka, że zima już za nimi i czas na przesiadkę z samochodu na dwa kółka. Niestety, jak pokazują ostatnie wydarzenia, niektórych z nich za bardzo poniosła wyobraźnia. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Brawura kierowców doprowadziła do kilku bardzo poważnych zdarzeń, w tym także tragicznych.

Tak wygląda tragiczny obraz z ubiegłego – 2011 roku:

 

  Wypadki Zabici Ranni
Udział: 2 359 292 2439
w tym kier. motocykli 271 2 109
pasażerowie motocykli 21 330
Sprawcy 1 160 183 1 211

 

Statystyki wypadków z udziałem motocyklistów są bezlitosne. W zeszłym roku na polskich drogach doszło w sumie do 2359 zdarzeń z udziałem jednośladów.

W tych wypadkach śmierć poniosło 271 kierowców motocykli i 21 pasażerów. Rannych zostało prawie 2500 osób.

Jak wynika z policyjnych obserwacji, wina za te zdarzenia leży po obu stronach uczestników ruchu drogowego – zarówno po stronie motocyklistów, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji tych dwóch pojazdów, to

motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z tego bez obrażeń. Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl zatem o innych kierowcach. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze.

 

tekst z www.policja.pl
 
 

DANE STATYSTYCZNE wg raportów POLICJI za rok 2011:

 

WNIOSEK 1:

Najwięcej wypadków wydarzyło się na prostej drodze, a więc tam, gdzie praktycznie możemy rozwinąć największą prędkość, gdzie nasza czujność jest osłabiona chęcią sprawdzenia maszyny i siebie.

WNIOSEK 2:

Najwięcej wypadków spowodowanych jest  w czasie dobrych lub bardzo dobrych warunków atmosferycznych, a więc wówczas pozwalamy sobie na ograniczenie naszego działania do czerpania przyjemności z jazdy szybszej niż w innych warunkach.  W czasie złych warunków motocykliści rzadziej wyjeżdżają z garaży.

WNIOSEK 3:

Duży procent wypadków zdarza się na łuku drogi co oznacza, że przy dodatkowo dobrych warunkach atmosferycznych nasza czujność jest zmniejszona przekonaniem, że panujemy nad maszyną. Doświadczenie pokazuje, że szkolenie motocyklistów do trudnych manewrów na łukach czy zakrętach jest bardzo słabo ćwiczone, a o przeciwskręcie nawet wielu instruktorów nie mówi w ogóle, a co dopiero szkoli. Brak opanowania tego manewru daje znak właśnie w statystykach.

WNIOSEK 4:

Kierowcy samochodów często wymuszają pierwszeństwo, a więc ograniczmy zaufanie do innych użytkowników dróg w czasie przejazdu obok drogi podporządkowanej, na której stoi inny pojazd.

WNIOSEK 5:

Mimo, że ilość wypadków z udziałem motocykli jest mniejsza niż z rowerem, to ilość zabitych jest większa, a więc prędkość jest czynnikiem dominującym. Należy sobie wyobrazić, gdyby rowerzyści jeździli w takich kaskach jak motocykliści to ilość rannych i zabitych w tej grupie byłaby zdecydowanie niższa.

WNIOSEK 6:

Warunki atmosferyczne mają niebagatelny wpływ na ilość wypadków, przy czym dobre warunki okazują się być najgorszymi, a więc nie należy przeceniać swoich możliwości technicznych i ograniczać brawurę połączoną z dużą prędkością.

WNIOSEK 7:

Statystyki nie mówią nic o ilości godzin szkolenia odbytego przez motocyklistę poza kursem, a także ile godzin w rzeczywistości wyjeździł on fizycznie na drogach publicznych.

[wnioski spisane przez Steffek – www.dziennikimotocyklowe.com ]

Podobne artykuły:

O steffek

Pochodzę z małej Bogatyni, a zamieszkuję i działam we Wrocławiu. Jestem pomysłodawcą, autorem www.dziennikimotocyklowe.com (www.diariosdemotocicleta.info) i koordynuję całość zawartych zagadnień na portalu. Więcej na stronie: KONTAKT.