Bezpieczna jazda w kolumnie motocykli

Dzięki uprzejmości właścicieli serwisu www.moto-tour.pl prezentujemy kilka kluczowych dla nas motocyklistów wskazówek.

Podróżując w grupie motocykli każdy kierujący powinien przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:

  • podróżujemy w systemie „na zakładkę”
  • prowadzącego nazywany leaderem a zamykającego grupę pasterzem,
  • odległość od poprzedzającego motocykla wynosi min. 2 sekundy,
  • każdy utrzymuje kontakt wzrokowy z motocyklem jadącym za nim,
  • jeśli motocykl jadący z tyłu zatrzyma się, poprzedzający go motocyklista także się zatrzymuje,
  • między tankowaniami pokonujemy dystans wyznaczony wg. motocykla o najmniejszym zasięgu,
  • leader i pasterz noszą kamizelki odblaskowe.

Pasterz ma ambitne i odpowiedzialne zadanie w grupie. Aby utrzymać atrakcyjną cenę wycieczki nie zatrudniamy motocyklistów mających zamykać grupę. Prosimy, aby pasterzem został motocyklista z długim stażem w prowadzeniu pojazdu, dosiadający mocnego motocykla.

Scenka 1

Jazdy w grupie na wprost, opis prowadzącego (leader), zamykającego (sheppard), odstępy na 2 sek., jazda na zakładkę.

Nikt nie wyprzedza prowadzącego ani nie zostaje za pasterzem. Zmiana miejsc wewnątrz grupy jest dopuszczalna, choć nie sugerowana. Ustawienie wewnątrz grupy po wyruszeniu z postoju - dowolne.


Scenka 2

gdy jeden z motocykli dołącza/wraca do grupy i zajmuje np. drugie miejsce. Wszyscy pozostali przesuwają swoje pozycje, tj. jeśli jechali bliżej osi, zajmują pozycję na zewnątrz, jeśli jechali na zewnątrz zajmują pozycję bliżej osi. Robią to po kolei, tj. trzeci, czwarty, piąty, itd.

Jeśli motocykl, który opuścił grupę za wiedzą i zgodą prowadzącego dołącza do grupy lub wewnątrz grupy następuje zmiana miejsc, wszyscy dostosowują swoje miejsce w grupie zgodnie z zasadą „na zakładkę”.

Scenka 3

Przejazd przez skrzyżowanie/rondo. Motocykle zwalniają prędkość (nie wiem jak zobrazować zmniejszenie prędkości, może V i strzałka w dół, może wolniej przesuwające się pasy na środku jezdni) i zacieśniają odległości między sobą. Zatrzymują się przed skrzyżowaniem zachowując szyk a następnie ruszają, rozciągając odległość do 2 sek..

Przejazd przez skrzyżowanie lub rondo odbywa się z zachowaniem szyku. Motocykle zmniejszają dystans, co powoduje że łatwiej zachować ciągłość przejazdu a inni uczestnicy ruchu podświadomie unikają rozdzielania grupy. Jeśli zajdzie konieczność zatrzymania się, grupa cały czas zachowuje szyk i kolejność.

Scenka 4

Wyprzedzanie innych pojazdów. Scenka wyprzedzania samochodu. Jadący jako pierwszy i drugi zbliżają się do osi jezdni, pozostali jadą nadal w szyku. Gdy pierwszy wyprzedzi, trzeci i czwarty zbliża się do osi. Gdy trzeci wyprzedza,  piąty zbliża się do osi, itd. Manewry sygnalizują kierunkowskazami.

Przed przystąpieniem do wyprzedzania, należy zbliżyć się do osi jezdni. Motocykliści jadący w szyku po zewnętrznej stronie jezdni, sygnalizują zmianę miejsca w szyku kierunkowskazem.

Scenka 5

Inny pojazd wyprzedza kolumnę. W przykładzie samochód. Pasterz jedzie przy osi jezdni. Zauważa pojazd zbliżający się z tyłu i zjeżdża do krawędzi sygnalizując to kierunkowskazem. Zaraz po nim czyni to samo trzeci od tyłu, potem piąty, itd. (bo drugi i czwarty i tak jadą przy krawędzi ? ). Samochód wyprzedza jadąc dokładnie po środku drogi.

Wyprzedzanie grupy przez inny pojazd zazwyczaj zaczyna się przez zasygnalizowanie przez pasterza możliwości wyprzedzania poprzez zjechanie do krawędzi jezdni (lub jeśli pasterz jedzie po zewnętrznej stronie drogi, włączenie na chwilę prawego kierunkowskazu). Wszyscy jadący bliżej osi jezdni zjeżdżają do prawej, ustawiając tym samym kolumnę w jednym rzędzie. Zmianę pozycji w grupie sygnalizują kierunkowskazem.

Scenka 6

Scenka, gdy połowa grupy przejedzie przez skrzyżowania, a druga połowa zatrzyma się ze względu na zbliżający się pojazd. Pierwsza połowa zatrzymuje się przy poboczu „gęsiego”. Gdy pozostali ruszą, grupa z przodu również rusza, rozpędzając się w takim tempie aby połączenie odbyło się płynnie.

Jeśli grupa zostanie przerwana ze względu na ustąpienie pierwszeństwa lub sygnalizację świetlną, motocykle które przejechały zatrzymują się na poboczu w jednej linii. Jeśli okoliczności pozwalają, zamiast zatrzymywania się, można wyraźnie zwolnić w oczekiwaniu na pozostałych motocyklistów. Widząc zbliżający się „ogon” grupy, motocykle które przejechały przez skrzyżowanie ruszają i przyśpieszają, tak aby połączenie odbyło się płynnie.

Scenka 7

Awaria, guma, zatrzymanie motocykla na poboczu. Zakładamy, że gumę łapie piąty motocykl w kolumnie. Dostrzega to czwarty i zwalnia zatrzymując się na poboczu. Nie tracąc kontaktu wzrokowego z czwartym, trzeci zwalnia i zatrzymuje się na poboczu. Po 300 – 500 m „sygnał” dociera do prowadzącego, który zauważa, że drugi się zatrzymuje a za nim nikt nie jedzie.

Jeśli motocykl ulegnie awarii lub zostanie przebita opona, motocyklista zwalnia i zatrzymuje się na poboczu. Jadący za nim zatrzymują się za motocyklem dotkniętym awarią, w jednym rzędzie na poboczu. Motocykl jadący przed nim zauważa że motocykl za nim zwalnia i również zatrzymuje się na poboczu. Tak samo postępuje każdy, który traci kontakt wzrokowy z pojazdem jadącym za nim. W ten sposób „sygnał” o awarii dociera do leadera. Każdy z motocykli w bezpiecznym momencie zawraca i ustawia się na końcu zatrzymanej grupy, w jednym rzędzie

Scenka 8

Parkowanie. Prowadzący zatrzymuje się na końcu przestrzeni wyznaczonej do parkowania, potem wycofując motocykl, ustawia się skosem w kierunku wyjazdu z parkingu. Kolejny podjeżdża i wycofuje się ustawiając w linii obok prowadzącego pod tym samym kątem.

Parkowanie. Prowadzący zatrzymuje się na końcu przestrzeni wyznaczonej do parkowania, wycofuje i ustawia skośnie tyłem w kierunku wyjazdu z parkingu. Kolejny motocyklista podjeżdża na wysokość pierwszego motocykla, wycofuje pojazd i ustawia w linii obok prowadzącego pod tym samym kątem.

Scenka 9

Ostrzeżenie przed możliwością awaryjnego hamowania. Kiedy prowadzący widzi sytuację drogową, która może spowodować konieczność awaryjnego hamowania, pulsacyjnie, z dużą częstotliwością uruchamia światło STOP, lecz na tyle lekko, aby motocykl nie hamował. Na animacji wyraźne mruganie STOP-em. To samo czynią wszyscy, którzy zauważą ten znak, aby przekazać sygnał do tyłu grupy.

Ostrzeżenie przed możliwością awaryjnego hamowania. Kiedy prowadzący widzi sytuację drogową, która może spowodować konieczność awaryjnego hamowania, pulsacyjnie, z dużą częstotliwością uruchamia światło STOP, lecz na tyle lekko, aby motocykl nie hamował. To samo czynią wszyscy, którzy zauważą ten znak, aby przekazać sygnał do tyłu grupy.

Scenka 10

Skrzyżowanie T. Grupa skręca w lewo. Daleko z lewej zbliża się pojazd. Jadący jako drugi zatrzymuje się na środku pasa po którym porusza się samochód. Grupa przejeżdża za plecami „blokersa”. Samochód zatrzymuje się przed „blokersem”. Blokujący dziękuje i dołącza do grupy jako ostatni, potem powoli wyprzedza grupę i ustawia się jako drugi.

(OPCJONALNIE) Blokers. Jeżeli grupa jednomyślnie wyrazi zgodę i wyrazi zainteresowanie tą funkcją, można ustanowić funkcję blokującego ruch w przypadku pokonywania skrzyżowań. Blokujący powoduje, że grupa nie rozdziela się. Blokujący jedzie jako drugi w grupie. W przypadku włączania się grupy z drogi podporządkowanej, ustawia się na przeciwległym pasie, unosząc wysoko dłoń, skłaniając zbliżające się pojazdy do zatrzymania. Po przejechaniu grupy dołącza jako ostatni a następnie ostrożnie przemieszcza się do czoła grupy, zajmując w końcu pozycję za leaderem.

W przypadku, gdy w którymś motocykli zaczyna brakować paliwa, co może grozić zatrzymaniem się, kierujący ostrożnie podjeżdża do motocykla jadącego przed nim i wskazuje na bak. Następnie motocyklista, który odebrał sygnał podjeżdża do motocykla jadącego przed nim i powtarza sygnał. Każdy kolejny czyni podobnie, aż sygnał dotrze do prowadzącego.

Podobne artykuły:

O steffek

Pochodzę z małej Bogatyni, a zamieszkuję i działam we Wrocławiu. Jestem pomysłodawcą, autorem www.dziennikimotocyklowe.com (www.diariosdemotocicleta.info) i koordynuję całość zawartych zagadnień na portalu. Więcej na stronie: KONTAKT.