Dynamika grupy

Upewnij się, że więcej znaczy lepiej przy wykorzystaniu odpowiednich praktyk jazdy grupowej na motocyklach.

Jedną z największych przyjemności jazdy na motocyklu jest jazda z przyjaciółmi. Jednak grupowa jazda na motocyklu charakteryzuje się specyficznymi wyzwaniami tak w przypadku dwóch, tuzina jak i większej liczby motocyklistów. Dzięki przedstawionym podstawowym wskazówkom możesz być pewien, że twój kolejny wypad będzie bezpieczny i przyjemny dla wszystkich.

Komunikacja

Dobra komunikacja jest jednym z najważniejszych aspektów udanej jazdy w grupie – zarówno w jej trakcie jak i przed. Bez względu na to czy mamy do czynienia z jazdą w grupie przyjaciół, czy ze zorganizowanym wydarzeniem np. wspólną jazdą z członkami lokalnego bractwa motocyklowego powinniśmy się upewnić, że jeszcze przed wyruszeniem w drogę wszyscy się dogadali.

Bądź pewien, że wszyscy wiedzą co robić w przypadku, gdy ktoś w twojej grupie się oddali. Wymień z uczestnikami numery telefonów, jeśli ich jeszcze nie mają. Jeśli masz zamiar wziąć udział w zorganizowanej jeździe przyjdź na instruktażowe spotkanie motocyklistów lub odprawę. Upewnij się, że wszyscy rozumieją i umieją stosować sygnały operacyjne wydawane rękoma. Ustal wszystkie specjalne sygnały zanim zaczniecie jazdę w grupie, jednak pamiętaj o tym, aby były jak najprostsze i zgodne z obowiązującymi przepisami drogowymi. Nie mogą powodować dezorientacji wśród członków twojej grupy, tym bardziej wśród innych użytkowników dróg. Nie próbuj rozkazywać innym motocyklistom, każdy powinien jechać jak chce.

Jazda w szyku (o tym pisaliśmy dokładnie, polecam zaglądnąć właśnie tutaj …)

Czy kiedykolwiek widziałeś w telewizji dwóch motocyklistów jadących razem? Zwykle jadą oni obok siebie. Nie postępuj w ten sposób! Dwoje bohaterów jadących obok siebie w trakcie rozmowy może uatrakcyjnić historię jednak jest bardzo niebezpieczne a w wielu krajach, w tym w wielu stanach Ameryki, nielegalne. Jazda tego typu ogranicza zdolność manewrową motocyklisty i nie pozwala mu „uciec” w niebezpiecznej sytuacji.

Natomiast najważniejszą zasadą jazdy w grupie jest jazda w sposób naprzemienny na odcinkach gdzie jest to możliwe tzn. pierwszy motocyklista zajmuje miejsce z prawej strony pasa ruchu, drugi ustawia się po stronie lewej a trzeci znowu po prawej stronie pasa itd. Każdy motocyklista powinien zachować dwusekundową odległość od poprzedzającego.

Dodatkową zaletą ustawienia motocyklistów w sposób naprzemienny jest lepsza widoczność drogi i motocyklistów jadących z przodu. Ponadto, przy zachowaniu takiego szyku innym użytkownikom dróg łatwiej zauważyć szereg motocyklistów niż pojedyncze motory oddalone od siebie. Podczas jazdy w większej grupie po autostradzie należy pamiętać o jeździe w grupach małych liczących od 5 do maksymalnie 10 motocykli, aby inni użytkownicy byli w stanie zmieniać pasy ruchu,  zjechać lub wjechać na autostradę.

Podczas jazdy na ciasnych zakrętach nigdy nie trzymaj się swojej pozycji w grupie, jeśli ogranicza to twoje zdolności nawigacji pojazdu. Jednak jednocześnie pamiętaj o pozostawieniu wystarczającej odległości od poprzedzającego motocykla, żeby czuć się komfortowo. Jeśli prowadzisz grupę lub jedziesz na jej początku bądź świadomy tych, którzy znajdują się za tobą – upewnij się, że nikt nie będzie zmuszony do wdychania spalin z twojego motocykla.

Jeśli reszta grupy wydaje się być zdeterminowana do jazdy po zakrętach szybciej niż chciałbyś, nie jedź tak jak reszta i na następnym postoju powiedz głośno, że tobie to nie odpowiada. Cała grupa jest odpowiedzialna za wspólny szacunek dla różnych poziomów umiejętności każdego jej członka.

Bycie razem

Chociaż jazda w konkretnej formacji cechuje się licznymi zaletami to charakteryzują ją również konkretne wyzwania. Najważniejszym z nich jest po prostu trzymanie się w grupie- zwłaszcza podczas jazdy po ulicach z sygnalizacją świetlną. Właściwie najsilniejszym czynnikiem stresującym dla niedoświadczonej grupy motocyklistów jest obawa przed rozdzieleniem na czerwonym świetle.

Po raz kolejny lepiej jest się rozdzielić i później ponownie połączyć, niż narazić czyjeś poczucie bezpieczeństwa. Upewnij się, że ustalasz plan, który wszyscy znają. Dodatkowo, jeśli twoja grupa jest liczna lepiej podzielić się na mniejsze grupki liczące od 6 do 8 motocykli, niż próbować utrzymać jedną dużą grupę podczas jazdy. Jeśli w zespole motocyklistów są również mniej doświadczeni upewnij się, że nie są wszyscy razem w jednej grupie a każda z grup ma przynajmniej jednego doświadczonego motocyklistę, który może się zaopiekować początkującymi.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze

Dobrym pomysłem jest także jazda w grupie z doświadczonymi cyklistami zarówno na pozycji lidera, jak i zamykającego grupę.

Rewelacyjnym sposobem upewnienia się, że wszyscy motocykliści dotrą do tego samego celu bez zbędnej presji dotrzymywania kroku sobie nawzajem jest wykorzystanie systemu drop off lub znakowania używanego przez wielu członków bractwa HOG (Harley Owners Group). Ten sposób świetnie się sprawdza w grupach do 50 motocykli i na trasach do 200 km ale jednocześnie musi być dobrze rozumiany i wymaga zaawansowanego planowania.

Skrzyżowania

Pomimo, że grupy cyklistów są lepiej widoczne niż pojedynczy motocykliści skrzyżowania nadal są miejscami wysokiego ryzyka. Grupa motocyklistów powinna się cechować rozwagą i wjeżdżać na skrzyżowanie tylko wtedy kiedy jest to bezpieczne i legalne. Blokowanie krzyżówki jest prawie zawsze nielegalne. Zawsze przedkładaj indywidualne bezpieczeństwo nad pozostawaniem w grupie.

Przy znaku stop lub na czerwonym świetle:

Ustawcie się parami. Przy znaku stop przejeżdżajcie dwójkami jeśli jest to bezpieczne wracając do naprzemiennego ustawienia po odjeździe ze skrzyżowania. Jeśli krzyżówka jest pusta lub jeśli jesteś pewien, że inni kierowcy wiedzą co zrobisz, można kontynuować jazdę w większych grupach, ale ze szczególną uwagą.

Na skrzyżowaniu z dwojakim oznaczeniem zatrzymywania się (sygnalizacja świetlna lub znak STOP):

Podczas czekania na światłach dobrym wyjściem jest ustawienie się parami. Jednak kiedy światło zmieni się na zielone cykliści powinni odjeżdżać jeden po drugim i ponownie uformować szyk.

Na skrzyżowaniu ze strzałką warunkową

Przed włączeniem się do ruchu upewnij się, że będzie to manewr bezpieczny.

Autostrada

Kiedy włączamy się do ruchu na wielopasmowej autostradzie grupa powinna ustawić się jeden za drugim, żeby zaraz po wjeździe zmienić ustawienie na naprzemienne. To lider grupy jest odpowiedzialny za przyspieszanie i zachowywanie bezpiecznej prędkości w momencie wjazdu na autostradę, jednak również reszta grupy odpowiada za bezpieczne przeprowadzenie akcji. Zawsze można dogonić innych po wjeździe, ale nie próbuj nigdy dołączyć tylko dlatego, że poprzedzający motocyklista tak zrobił. Każda sytuacja musi być oceniona indywidualnie. Pamiętaj o tym, że inne natężenie ruchu drogowego może rozdzielić grupę w trakcie włączania się. Jeśli tak się stanie, znajdź czas na ponowne grupowanie i nie narażaj czyjegokolwiek bezpieczeństwa. Zwolnij trochę pozostając na dobrym pasie.

Przy prędkości podróżnej cyklista prowadzący grupę musi mieć się na baczności w kwestii włączania się do ruchu szczególnie przy zbliżaniu się do ramp autostrady. Wyjazd z autostrady również powinien się odbywać w pojedynczej kolumnie. Należy pamiętać o zachowaniu dwusekundowej odległości pomiędzy kolejnymi motocyklami jako absolutnego minimum np. przy zwalnianiu nawet jeśli zachowujesz tę samą odległość od pojazdu znajdującego się przed tobą.

Wymijanie

Podstawowa zasada jest prosta: na wielopasmowych autostradach krajowych i międzynarodowych wymijaj w małych grupach (po trzy motocykle), na dwupasmowych autostradach wymijaj indywidualnie jeden po drugim tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne i legalne. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, żeby ponownie znaleźć się na swoim pasie. Nigdy nie jedź za cyklistą nie upewniwszy się, że zdążysz- zwłaszcza wtedy, gdy wymijasz jednocześnie więcej pojazdów. Jednak ważniejszą regułą jest to, aby wymijać tylko wtedy, gdy jest to konieczne! Często lepiej zaczekać na właściwy moment i być cierpliwym, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.

Wymijanie jest szczególnie niebezpieczne dla grupy cyklistów. Może doprowadzić do rozdzielenia jej członków jak również do postawienia ich w niebezpiecznych sytuacjach. Celem jazdy grupowej powinna być wspólna zabawa i późniejsze dzielenie się doświadczeniami, a nie dotarcie do celu w pośpiechu.

Jeśli utkniesz za wolno poruszającym się pojazdem na drodze dwupasmowej jako prowadzący grupę nie wymijaj- rozważ raczej zatrzymanie się i chwilę odpoczynku lub zwolnij do bezpiecznej odległości, zrelaksuj się i skup na krajobrazie lub pięknej pogodzie zamiast frustrować się wolniejszą jazdą.

Dynamiczne podejście

To są tylko wskazówki. Jak przy każdym aspekcie jazdy na motocyklu nigdy nie wiesz wszystkiego, a doświadczenie gra tu najważniejszą rolę. Żeby dowiedzieć się więcej na temat praktyk grupowej jazdy na motocyklach porozmawiaj z członkami różnych środowisk motocyklowych lub po prostu z kumplami, którzy już jeździli w szyku. Ponadto tego typu jazda jest szkolona podczas kursów doskonalenia jazdy na motocyklu.

„Dynamika grupy” – [Artykuł ukazał się w „The magazine of the H.O.G. experience” /spring 2012 - tłumaczenie inspirowane]

Podobne artykuły:

O steffek

Pochodzę z małej Bogatyni, a zamieszkuję i działam we Wrocławiu. Jestem pomysłodawcą, autorem www.dziennikimotocyklowe.com (www.diariosdemotocicleta.info) i koordynuję całość zawartych zagadnień na portalu. Więcej na stronie: KONTAKT.